اداره مهاجرت سوئد بر اساس مقررات کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد از پناهجویان حمایت می‌کند .

برای درخواست  پناهندگی  باید وارد خاک کشور سوئد شوید و  به یکی از اداره‌های مهاجرت  کشور سوئد بروید .

اگر شخص پناهجو از یک کشور اروپایی آمده باشد باید در همان کشور اول که وارد خاکش شده است درخواست پناهندگی بدهد.

درخواست پناهندگی در کشور سوئد به این معنی نیست که درخواست شما تایید شده است و پناهنده شده اید.

شخص باید در مرحله درخواست هویت خودش را اثبات و دلایل کافی برای پناهنده شدن را داشته باشد.

۱)اثبات هویت :

مدارکی برای اثبات هویت شخص پناهجو باید به اداره مهاجرت ارائه دهند .

مثل پاسپورت یا مدراکی برای اثبات هویت مانند  شناسنامه عکس دار که تاریخ تولد ،محل تولد ،نام و نام پدر و مادر ،از کشوری که تبعه آن است صادر شده باشد تا تابعیت شخص برای اداره مهاجرت روشن باشد . تحویل این مدارک باعث می شود روند کاری شخص پناهجو سریعتر انجام شود .

اگر هویت اصلی شخص پناهجو مشخص نشود اداره مهاجرت سوئد می‌‌تواند وی را از حقوقی که برای کشور سوئد برای پناهندگان در نظر گرفته است  باز دارد .

۲) دلایل کافی:

بعداز به اثبات رسیدن هویت اصلی شخص پناهجو باید اثبات کند که دلایل کافی برای ترک کشورش را داشته و در آن کشور از امنیت کافی برخوردار نیست .

دلایلی که مورد تایید اداره مهاجرت سوئد برای پناهندگی است شامل مواردی مثل نژادپرستی ، ملیت ، مذهب یا باورهای سیاسی،  جنسیت یا گرایشهای جنسی مثل همجنسگرایی ، عضویت در بعضی از گروه های خاص میشود.شخصیت پناهجو ادعا می‌کند  برای این دلایل در کشور خودش مورد آزار و اذیت قرار می گیرد و این عدم امنیت باعث شده است که به کشور سوئد پناه ببرد.البته اگر حقیقت را نگفته باشد اداره مهاجرت  کشور سوئد برای شخص پناهجوی خاطی جریمه  نقدی و در موارد حاددتر به مدت شش ماه  حبس  در نظر می گیرد.

بعد از درخواست پناهندگی مراحل زیر انجام می شود .

۱) انگشت نگاری:

اگر شخص پناهجو بالای ۱۴ سال باشند از او انگشت نگاری می شود تا ثابت شود شخص پناهجو قبل  در کشور دیگری درخواست پناهندگی نداده باشد . برای این موضوع از سیستمی به اسم SIS استفاده می شود که اطلاعات پناهجویان کشورهای عضو شنگن در آن ثبت می‌شود . مشخصات کامل در این سیستم ثبت می شود و همچنین اگر شخص پناهجو در گذشته جرم سنگینی انجام داده باشد و یا از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا اخراج شده باشد در این سیستم کاملا مشهود است .

۲) کارت LMA :

پس از درخواست پناهندگی اداره مهاجرت یک رسید به شخص پناهنده می دهد بعد از گذشت چند روز کارت   LMA برای شخص پناهجو فرستاده می‌شود که جایگزین آن رسید می شود. کارت LMA  تا زمان پاسخ اداره مهاجرت سوئد باید همیشه همراه شخص  باشد تا بتوانند ثابت کند که به طور قانونی درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت سوئد داده است .

در صورت موافقت یا عدم موافقت به پناهندگی کشور سوئد شخص باید این کارت را به اداره مهاجرت این کشور تحویل دهد .

۳)تست سلامتی رایگان :

آزمایش کامل به صورت رایگان  برای اثبات سلامتی   و همچنین یک آزمایش از روی زبان برای اطمینان از ملیت و نژاد شخص پناهجو گرفته می شود .

۴) مسکن و کمک هزینه موقت:

مسکن موقتی از سوی اداره مهاجرت کشور سوئد در اختیار پناهجو قرار می‌گیرد که یک  قرارگاه است و پناهجو باید به هر شهری که  قرار گاه مورد نظر اداره مهاجرت سوئد برای وی است برود .اگر  برای خورد و خوراک روزانه پولی نداشته باشد اداره مهاجرت سوئد کارت بانکی برایش صادر می کند تا به آن پول واریز نماید.کمک هزینه برای اشخاص طبق سن آنها متفاوت است مثلا برای کودکان زیر ۳ سال روزی ۴۳ کرون و برای  افراد بزرگ سال روزی ۷۱ کرون است .

در زمان رسیدگی به پرونده پناهجو می تواند کار کند .

۵) خدمات پزشکی:

پناهجو در موارد اورژانسی می تواند رایگان از خدمات پزشکی و دندانپزشکی استفاده نماید .

مدت زمان مورد نیاز برای پاسخگویی به  درخواست پناهندگی بستگی به نحوه پرداخت مدارک و صحیح بودن آنها توسط شخص پناهجو دارد.

در صورت عدم موافقت اداره مهاجرت کشور سوئد با پناهندگی شخص باید ظرف مدت چهارهفته خاک کشور سوئد را ترک کند . اگر شخص پناهجو اعتراض کتبی کند در زمان رسیدگی  به اعتراض می تواند تا زمان پاسخ در این کشور بماند .

شخص پناهجو در صورت عدم پذیرش اداره مهاجرت سوئد به درخواست پناهندگی تا ۴ سال حق درخواست دوباره به اداره مهاجرت این کشور را نخواهد داشت .

پس از حکم اخراج  پناهنده در صورتی که خود را پنهان کند اداره مهاجرت کشور سوئد حق بازداشت او را توسط پلیس دارد .

کار پناهندگان:

اداره مهاجرت سوئد قوانینی در خصوص کار برای پناهجویان قرار داده است که طبق آن شخص پناه جو از زمان درخواست پناهندگی به شرط ارائه کامل مدارک می تواند کار کند . در صورت عدم موافقت به درخواست پناهندگی اگر شخص پناهجو به مدت شش ماه در کشور سوئد کار کرده باشد تحت یکسری ضوابط و قوانین خاص می‌تواند اقامت دریافت کند .

موافقت پناهندگی در سوئد :

در صورت موافقت اداره مهاجرت سوئد اجازه اقامت دائمی که کمتر از یکسال نخواهد بود به شخص پناهجو داده می شود در این صورت دیگر پناهجو نیست و اجازه اقامت در کشور سوئد را دارا است و می‌تواند همانند یک شخص به سوئدی در این کشور کار و زندگی کند .

درخواست تابعیت:

پس از ۴ سال اقامت به طور دائم در کشور سوئد شخص می‌تواند  تابعیت این کشور را اخذ نماید .

– آیا همه این امکانات که برای شخص پناهجو در نظر گرفته شده تحقق می یابد ؟-آیا شخص پناهجو که از کشور خود رانده شده است می‌تواند زندگی راحتی داشته باشد ؟ و هزاران سوال دیگر که با آنچه که ما می بینیم و در سانه ها در رابطه با آوارگی پناهندگان مطرح میشود ،با این امتیازات  و قوانین در نظر گرفته شده برای پناهندگان تعارض دارد.

واقعیت این است ، پناهندگان به دلایل مشکلات بسیار زیادی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند دچار افسردگی  می‌شوند شرایط سخت زندگی ، بهداشت نامناسب قرار گاه ها ، مشکلات فردی پناهجویان با یکدیگر ، فحشا ، تجاوز و…کار را به جایی رسانده که خودکشی مانند یک بیماری مسری بین پناهندگان شده .

در سال‌های اخیر کودکان بی‌سرپرست از کشورهایی مثل سوریه ، افغانستان آنگولا ، عراق و … به سوئد می روند.

وضعیت این کودکان وخیم می باشد بر طبق تحقیقات جمعیت نجات کودکان انگلستان زندگی این کودکان بسیار تاسف برانگیز و رو به تاریکی است و اکثرا با بیماری‌های بیماری های عمیق روانی دچار هستند .

اداره مهاجرت کشور سوئد قادر به رفع مشکلات مربوط به پناهجویان نمی باشد ، و مشکلات زندگی پناهجویان روزبه‌روز بیشتر می‌شود ، تا جایی که  به مرز خودکشی برای آنها می رسد .

در نهایت می‌توان گفت که پناهندگی در هیچ جای دنیا مورد پسند هیچ دولتی نیست . با وجود راه‌های قانونی و آسان تر برای مهاجرت مثل تحصیل ، کار و سرمایه گذاری و…  چرا باید از راه غیر قانونی پناهندگی اقدام کرد .

 

 

لینک ها

منجی عدالت

بهترین دفتر حقوقی برای امور قضایی شما در اروپا و ایران با وکلای پایه 1

تماس با ما

آخرین خبرها

 • 26
  دی '93

  پرونده های مالی

  این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد متون در قالب می باشد .شما می توانید این متون را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش یا حذف نمایید .

 • 22
  دی '93

  پرونده های کیفری

  این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد متون در قالب می باشد .شما می توانید این متون را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش یا حذف نمایید .

پرونده های موفق

testimonial author سارا

"02"

با ما تماس بگیرید . 0046706061880

درباره موسسه حقوقی منجی عدالت

کانون وکلای منجی عدالت با داشتن بیش از 15 وکیل زبده در ایران و اروپا امور حقوقی شما را انجام خواهد داد.

آخرین خبرها و رخدادها

شماره تماس

اطلاعات شرکت

دفتر سوئد

Wingårdsgatan 12 läg
1102 Göteborg Sweden

شماره تماس: 0046706061880
شماره تماس: 0046735328655

دفتر آلمان

Römerstr. 144
550116 Mainz Germany
شماره تماس: 004961345898947

دفتر تهران

تهران، بلوار نيلوفر، خيابان فرساد شرقي
، خيابان نيلوفر، آسياي ٢ ، پ١٧، واحد ٣

دفتر تبریز

تبریز . ولیعصر . کوی استانداری .
رو به روی اداره استاندارد .
طبقه فوقانی دفتر رسمی ازدواج . دفتر وکالت هادی قلی پور